Om oss

est. 1987

Wennerholms Brandskola är idag ett fristående familjeföretag med i första hand inriktning mot utbildning och konsulttjänster, vi har stor erfarenhet av utbildning. Vi genomför kurser med inriktning på hur man förebygger bränder och minskar följderna efter en brand.

Under åren har vi utvecklat och förfinat vår verksamhet med ett stort kompetent nätverk inom brandområdet, vi kan därför erbjuda er som kund allt ifrån utbildning till kvalitativa konsulttjänster inom området.

Björn Wennerholm

Björn Wennerholm arbetar aktivt med att vara instruktör och handledare i våra egna kurser och är anlitad av flera andra stora utbildningsanordnare som instruktör. Vi har även ett flertal instruktörer engagerade för våra olika uppdrag, alla har en lång erfarenhet av utbildning och kommunal räddningstjänst.

bunyamin-gorunmez-eF-vH7JKnVU-unsplash
IMG_2947

Vi kan hjälpa er!

Tillsammans med dig tar vi fram en metod och ledningssystem för ditt och din verksamhets systematiska brandskyddsarbete.

Har du några frågor?

Kontakta oss, vi svarar inom kort!